Диспетчеризація

Завдання автоматизації та диспетчеризації в ЖКГ

Автоматизація та диспетчеризація є однією з головних завдань у розвитку житлово-комунального господарства, зростання рівня технічної оснащеності інженерних об’єктів і використання сучасних інформаційних технологій для контролю їх роботи. Перш за все це об’єкти енергоресурсообеспеченія – котельні та центральні теплові пункти, насосні підвищувальні станції, і об’єкти енергоресурсопотребленія – виробничі, житлові та адміністративні будівлі.

Автоматизація та диспетчеризація переслідує кілька цілей:

– комфорт споживачів;

– енергозбереження;

– технологічну безпеку;

– зниження витрат на експлуатацію;

– комерційний облік споживання ресурсів.

Побудова систем автоматизації

Нижнім рівнем будь-яких систем диспетчеризації є контрольно-вимірювальна апаратура, пристрої автоматизованого управління. За допомогою каналів зв’язку, які можуть мати різну природу, здійснюється з’єднання пристроїв автоматики і операторських станцій диспетчеризації.

Тенденція сьогоднішнього дня – відмова від пристроїв локального регулювання із заздалегідь заданою логікою роботи і оснащення об’єктів універсальними програмованими контролерами. Універсальність забезпечується підтримкою широкого набору стандартних типів сигналів і інтерфейсів для підключення обладнання – виконавчих механізмів і вимірювальних датчиків. На базі програмованих контролерів, згідно безпідставного технічним завданням, інженер може створювати системи управління під кожен індивідуальний об’єкт, враховуючи всі його особливості і додаткові вимоги замовника.

Комунікації в системах автоматизації

Пристрої автоматики повинні об’єднуватися між собою лініями передачі цифрових даних, що створює єдиний інформаційний простір для системи автоматизації та диспетчеризації, в якому знаходяться підсистеми життєзабезпечення, мають різну природу і призначення. Найкращий варіант – застосування обладнання одного виробника для всіх підсистем, але це не завжди можна досягти на практиці. Існують стандартні протоколи спілкування пристроїв в системах автоматизації, такі як MODBUS, CAN, LON, BACNET і ін. В основі більшості з них лежить стандартний промисловий протокол фізичного рівня – RS-485, який використовує двожильний лінію, до якої підключаються пристрої автоматики (контролери). Якщо говорити про таких технічно насичених об’єктах, як «інтелектуальні» будівлі, то там може часто бути присутнім обладнання з різними комунікаційними протоколами. При цьому їх взаємодія і сама наявність для оператора системи автоматизації залишається непомітним.

локальна диспетчеризація

Диспетчерське управління об’єктом або групою об’єктів або систем може бути організовано на різних апаратних платформах. Пристроями моніторингу та управління (диспетчеризації) бувають операторські панелі, зазвичай монтовані в безпосередній близькості від обладнання. Їх основне призначення – локальне спостереження і керування автоматизованими установками, здійснюване співробітниками служби експлуатації, відповідальними за конкретну ділянку. Панелі мають алфавітно-цифрові або графічні багатобарвні дисплеї. Органи управління являють собою кнопкові панелі або дисплеї, оснащені сенсором.

Для диспетчерського управління великих груп систем і устаткування використовуються операторські станції на базі персонального комп’ютера (ПК), причому, в залежності від вимог, це може бути звичайна настільна робоча станція або станція в пило-та вологозахищеному виконанні, вмонтовується в серверну стійку. Для виведення даних станцію диспетчеризації зазвичай оснащують друкуючим пристроєм (принтером). Найбільш часто використовувана операційна система для верхнього рівня диспетчеризації систем життєзабезпечення – Microsoft Windows 2000 / XP Professional або Server. Сховищем даних, як правило, служить база даних Microsoft SQL Server або Oracle.

Шафа керування та збору даних ШУ 3Д2 — Ел — Вд — 380

Шафа збору та керування даними

Шафа керування та збору даних призначена для управління насосами і відображення інформації про стан насосної станції.

Шафа управління ШУ 3Д2 — Ел — Вд — 380 має наступні функції:

Керування навантаженням та захист від перегрузок (ОМ-310). У випадку якщо відбувається різке збільшення навантажання, прилад відключає навантаження і індикує помилку на табло.
– Вимірювання та візуалізацію ряду параметрів навантаження:
1) Споживану електроенергію по фазах в Квт*год;
2) Діючі значення струмів по трьох фазах (А)
3) Діючі значення фазних Ua, Ub, Uc та лінійних Uab, Ubc, Uca напруг (В);
4) Повну, активну та реактивну споживану потужності навантаження (кВА, кВт, кВАр);
– Дистанційне відключення навантаження;
– СМС сповіщення про аварійні ситуації на об’єкті встановлення;

Модуль вводу виводу ОВ-215:
– Облік:
1) Лічильник газу, води, електроенергії.
– Сигналізація:
1) Датчик відкриття дверей, витоку води, газу, датчик розбиття вікон, контроль мережі живлення.
– Комфорт: за допогою підключених датчиків тиску, температури, вологості, рівня чи освітленості, можна керувати різноманітними пристроями за допомогою релейного виходу, який є в ОВ-215.

Комбінуючи вищеперечислені прилади та функції можна добитися наступних варіантів використання даної шафи:
1) облік електроенергії та віддалений моніторинг;
2) Облік Е.Е.(ОМ-310) та води (ОВ-215) для задач водопостачання;
3) Відалений моніторинг та керування насосним обладнанням по датчикам рівня чи датчикам тиску;
4) Захист обладнання від перевантажень по струму та напруги.